Avaleht

Piltsõnastik

Sõnastik

Ajalugu

Valmistamine

Hooldus ja kasutamine

Võltsingud

Lingid

Võltsingud

Ametliku määratluse kohaselt on nihonto traditsiooniliselt käsitsi valmistatud jaapani mõõk, mille ehtsust tõestavad ametlikud paberid.

Üheks põhjuseks, mis ajendas mind antud materjali koostama, olid odavad hiina võltsingud, mis hakkasid ilmuma ka Eesti internetioksjonitele ning mida müüdi ebaõiglaselt kalli hinna eest. Kõiksugu katana’t meenutavad esemed on tänu õhtumaade filmitööstuse viimase aja üllitistele äärmiselt populaarseks saanud, paraku on aga enamuse huviliste teadmised antud teemast küllaltki vähesed ning see on viinud kuldsesse õitsenguperioodi kõik Hiina võltsmõõkade tootjad. Kahjuks heidavad sellised tendentsid halba valgust ka autentsete teradega tegelevatele ringkondadele ning võivad ära hirmutada need inimesed, kes ka tegelikult on huvitatud ehtsatest jaapani mõõkadest. Paljud internetioksjonitel müüdavad võltsingud on üsna kerge vaevaga tuvastatavad, seetõttu tasuks pisut aega veeta uurides põhilisi ohumärke, mis viitavad võltsingule.

Antud leheküljel olen kasutanud fotosid Richard Turneri suurepäraselt selleteemaliselt leheküljelt aadressil: http://members.westnet.com.au/whiz/richard/Nihonto_Message_Board/Fake_Japanese_Swords.htm
Pilte olen loomulikult kasutanud ülalnimetatud saidi omaniku lahkel loal, kõik siinsed pildid on kaitstud autoriõigusega ning nende loata levitamine on keelatud. Richard Turner on ka Nihonto-teemalise internetifoorumi omanik, foorum ise asub aadressil
http://members5.boardhost.com/Nihon-To/ ning sinna on oodatud kõik tõsimeelsed huvilised.

Nüüd aga asja juurde. Enne võltsingute ja ehtsate terade võrdlemise juurde asumist mõned rusikareeglid. Kui sul on vaid mõni tuhat krooni, mida sa oled nõus kulutama, siis ära isegi mõtle ehtsa tera peale. Kuluta see raha mõistlikumalt, näiteks nihonto-teemaliste raamatute peale. Või, veelgi parem, osta endale näiteks Tozando’st standartne teritamata iaito ning õpi seda tundma (näiteks iaido’t praktiseerides) kogudes samal ajal raha ehtsa tera jaoks. Autentsete jaapani mõõkade hinnad algavad paaristkümnest tuhandest kroonist – ning ka selle hinna eest saab reeglina vaid mõne üsna suvalise mumei wakizashi või tanto. Ehtsa katana hinnad algavad omakorda kolme-neljakümne tuhande krooni juurest ning ülempiiri on üsna raske määratleda (on palju terasid, mis on ametlikult tunnistatud hindamatuteks ning kuuluvad Jaapani rahvusaarete hulka), kuid kuuekohaline arv kroone Koto-perioodi tera eest ei ole sugugi haruldane – samale tasemele tegelikult ulatuvad ka ehtsate, kaasaegsete tippseppade poolt valmistatud, shinsakuto’de hinnad. Samas väärib mainimist, et tegu ei ole tuulde visatud rahaga – nii ehtsa shinsakuto kui ka antiikse tera ost on investeering, mis õige hoolduse puhul ei kaota kunagi oma väärtust, see pigem kasvab.

Põhilised võltsingutüübid

Kuna II maailmasõja-aegsed shin-gunto’d on reeglina märksa madalama kvaliteediga kui ehtsad nihonto’d, siis kasutatakse sõjaväemõõga päritolu ka põhilise müügiargumendina võltsingute puhul. Tegelikult on üsna lihtne ka piltide põhjal kindlaks teha kas tegemist on ehtsa shin-gunto’ga või hoopis odava võltsinguga. Nimelt on shin-gunto’de koshirae küllaltki spetsiifiline, ning tegelikult tähistabki sõnaühend shin-gunto justnimelt varustust, ehk koshirae’t ja mitte tingimata tera. Nii on võimalik, et shin-gunto koshirae’s peitub hindamatu Koto-tera, kuid sama moodi on võimalik, et seal peitub väärtusetu Mandžuuria terasest suveniirmõõk (mantetsu gunto). Viimane on loomulikult tõenäolisem. Tihtipeale ongi koshirae kõige väärtuslikum osa shin-gunto’st ning reeglina shin-gunto’sid ei peeta ehtsateks jaapani mõõkadeks, pigem on tegu artefaktidega mis pakuvad huvi militaarajaloost huvitatuile. Antud teema on küll üsna keeruline ning et hoida asi lihtsana, siis võiks piirduda tõdemusega, et kui mainitakse sõnaühendit “II maailmasõja aegne mõõk”, siis tasuks esiteks olla äärmiselt ettevaatlik ning teiseks tasuks heita pilk koshirae’le. Et näha milline näeb välja ehtne shin-gunto, peaks kindlasti külastama hr. Ohmura Tomoyuki ja Jinsoo Kimi gunto-teemalist kodulehte: http://nihontobook.homestead.com/files/gunto/ohmura.html .
Samuti võidakse üritada ehtsa nihonto pähe maha müüa mõnda toodangutera. Sellisel juhul on juba märksa raskem erinevust märgata. Nimelt on tehases toodetud mõõgad reeglina mõeldud reaalseks kasutuseks näiteks tameshigiri-harjutamisel või iaido’s. Seetõttu on antud mõõkade puhul üsna suurel määral järgitud nihonto’le esitatavaid nõutmisi. Paljud tootjad valmistavad mõõku, mis on üles ehitatud sarnaselt nihonto’le, st täitsa olemas on kissaki ja hamon ning tera on tõepoolest üliterav. Toodangutera eristamine traditsioonilisest terast võib olla keeruline, eriti kui tegemist on digitaalsete piltidega. Siinkohal tasub meelde tuletada, et lõiketerad ei maksa kuigi palju rohkem iaito’dest, ka nende hinnad algavad umbes kolmest-neljast tuhandest kroonist.

Ühesõnaga rusikareegliks on – internetist nihonto’d osta ei tasu, kui ei ole oma tegevuses äärmiselt kindel. Traditsiooniliste mõõkadega tegelevaid edasimüüjaid on ka internetis vaid käputäis, mõned neist olen ära märkinud oma linkide sektsioonis.
Ja teiseks – kui tekib kahtlus, siis kahtlust ei ole. Ehk teisisõnu – ehtne nihonto on täiuselähedane meistriteos, mille vaatamine ei tohiks tekitada ühtki kahtlust. Loomulikult on ka selles reeglis erandeid, kuid need erandid kõik alati väheväärtuslikud (näiteks Sengoku-aegsed odavad lahingumõõgad, või mõned toretsevad ning ebapraktilised shinto-terad).
Ning kolmandaks – ehtsa nihonto’ga käivad kaasas ametlikud paberid, mis tõestavad tera autentsust. Ilma paberiteta tera ost on mõttetu.

Võrdlused

Vale hamon

Võltsingu hamon on sisse surutud ja happega söövitatud.

See hamon on lihtsalt happega söövitatud.

 

Ehtne hamon

Detailsed ja nähtavad metalli töötlemisest tulenevad mustrid nioi, nie ja hataraki.

 

Vale hada

Kahtlane, damaskuse-terast meenutav muster

 

Ehtne hada

Meisterlikult töödeldud teras.

 

Vale kissaki

Puuduvad yokote ja boshi. Lihtsalt inetud.

 

Ehtne kissaki

Puhas, terav ja täpne.

 

Vale nakago

Ebaühtlane ja võlts rooste, kummalised ja koledad kritseldused, viimistlemata ja kole kuju

 

Ehtne nakago

Viilijäljed (yasurime) paistavad. Signeering on hoolikalt tehtud ja võib mõõga kohta rääkida nii mõndagi.

Ühtlane ja ilmselgelt ehtne rooste, selge signeering. Umbes aastast 1670.

u 1620

u 1510

 

Vale horimono

Lapski joonistab paremini.

 

Ehtne horimono

Puhtad, sirged jooned ja viimistletud kujundid räägivad enda eest.

 

Vale tsuba

Odav ja pehme materjal (pronks, vask), viimistlemata ning kehvad joonistused.

 

Ehtne tsuba

Puhas kuju, viimistletud detailid, väärismetallide kasutamine koos tugeva rauaga.

 

Vale koshirae ja varustus

Odavad materjalid, halb viimistlus, valed värvid, koledad graveeringud ja joonistused.

Ehtne koshirae ja varustus

Viimistluskvaliteet on esmaklassiline.

 

Vale tsuka

Halvasti sõlmitud, meenutavad saapapaelu, odav ja kole materjal.

 

Ehtne tsuka

Hästi sõlmitud ja mähitud. Kvaliteetsed detailid ja materjalid (siid, ehtne nahk).